Česká národní banka zpřísnila některé podmínky úvěrových produktů, které přijdou v platnost od 1. dubna 2022. jak silně tyto změny zasáhnou střední třídu? Bude ještě vůbec možné se stále se zvyšujícími cenami nemovitostí dosáhnout na vlastní bydlení? Jakým tempem bude inflace stoupat? Lidem, kteří už delší dobu přemýšleli o hypotéce, se oznámením České národní banky lehce přitížilo. Tak musela reagovat na stále se zvyšující inflaci, a proto nebyla jiná možnost, než zvýšit úrokovou sazbu.
To však není jediná změna, se kterou se žadatelé o úvěr budou potýkat. Změní se i poměr výše zastavené hodnoty nemovitosti a výše hypotéky. Ze současných 90% na 80%, což může řadě lidí žádost velmi zkomplikovat. Už nyní musela řada žadatelů pomyslnou hranici 10% řešit dalším spotřebitelským úvěrem, který by potřebnou částku pokryl. Co to ale znamená v praxi? Pokud půjdete žádat například o 3 000 000 korun českých, už vám nebude stačit mít z vlastní kapsy 300 000, ale dvojnásobek.
Zároveň ale česká národní banka přislíbila, že žadatelé do 36 let věku budou mít výrazně výhodnější podmínky hypotéky za předpokladu, že jí budou chtít financovat vlastní bydlení. Jak toto prohlášení bude fungovat v praxi, je ale těžké odhadnout. I když se zdá, že cena nemovitostí neustále roste a společně s tím se zpřísňují i podmínky hypoték, zájem o ně nijak neutichá. Lidé si uvědomují, že investice do vlastního bydlení je tou nejlepší, kterou mohou učinit. Když tomu jsou právě hypotéky, které tvoří největší četnost v celku všech úvěrových produktů. Hned za hypotékami jsou pak spotřebitelské úvěry, či úvěry ze stavebního spoření. Pří výčtu ovšem nesmíme zapomenout ani na nebankovní sektor. I v něm najdeme některé poskytovatele úvěrů, kteří mají ve svém portfoliu nebankovní hypotéku. V tomto případě je však zapotřebí počítat s vyšší úrokovou sazbou.