Máte-li na vašem pozemku bazén, jistě to znáte také. Není snad nic příjemnějšího než osvěžení v chladivé průzračné vodě během horkých letních dnů. Jde o věc veskrze praktickou, která přinese vám i vaší rodině nemálo radosti a potěšení. Nelze však opomíjet ani povinnost udržovat kvalitu vody, podceňovat péče o ni se rozhodně nevyplácí, nechcete-li se zbytečně vystavovat zdravotním rizikům v podobě nejrůznějších vyrážek, zarudlé kůže a v těch horších případech i střevním potížím.
Z těchto důvodu byste tedy měli vodu čistit v pravidelných intervalech a dostatečně často, minimálně jednou za týden, ve vrcholném období koupací sezóny však klidně i jednou za tři dny.
Zapotřebí je:
· kontrolovat a upravovat pH vody
· provádět dezinfekci
· zamezit tvorbě řas
· pravidelně aplikovat bazénovou chemii – tak však musí být zdravotně neškodná a nezávadná, co nejšetrnější k pokožce člověka, pátrejte tedy po certifikátech potvrzující zdravotní atestaci
· pořídit kvalitní pískovou filtraci
· neopomíjet čištění samotných stěn bazénu a jeho dna – k tomu je ideální bazénový vysavač, na výběr máte z ručních, poloautomatických či plně automatických přístrojů
Účinnou prevencí, jak zabránit možnému nánosu trávy, opadaných lístků a jiných drobných nečistot, je důkladné omytí těla či aspoň nohou před samotným vstupem do bazénu. K tomuto účelu skvěle poslouží solární venkovní sprchy. Rovněž se vyplatí mít po ruce bazénovou síťku, ideálně vybavenou teleskopickou tyčí. Jde o nejjednodušší způsob, jak co nejrychleji vylovit viditelné částice či tonoucí hmyz z vody.
Konec léta neznamená opomíjet péči
Tímto však údržba bazénu zdaleka nekončí. I když dny vhodné ke koupání pominou, o vodu je zapotřebí nadále pečovat, a to se stejným úsilím, chcete-li si i příští sezónu užívat perfektního zážitku z koupání. Hovoříme tedy o nutnosti zazimování bazénu .
Při poctivém následování výše uvedených kroků si budete moci být jisti průzračnou a kvalitní vodou.