S neustávajícím růstem počtu e-shopů nabízejících všechno od kosmetiky až po domácí spotřebiče je těžké zjistit, kterým se dá věřit, a od kterých se raději držet dál. Existuje však několik snadných kroků, díky kterým budete moct nakupovat s klidem a nebát se o své peníze.
Jak tedy porazit falešné obchodníky a nenechat se jimi obelhat?
1. Zkontrolujte recenze
… a to nezávislé, pokud možno z několika zdrojů. V dnešní době není problémem vložit na svou stránku sekci nazvanou recenze a vychválit v ní svůj obchod až do nebes. Hledejte proto recenze skutečných lidí na jiných stránkách nebo diskuzních fórech, a pokud nejsou pozitivní, neriskujte.
2. Nekupujte zajíce v pytli
Ať už se jedná o předplatné „mystery boxu“ s oblečením, make-upem, nebo jinými produkty – nekupujte něco, o čem nevíte přesné informace. Mohlo by se vám totiž také stát, že namísto pěti kousků oblečení luxusních značek vám dorazí levné napodobeniny, a hledat způsob, jak poté dostat své peníze zpět bude více než náročné.
3. Pokud se to zdá být moc dobrým…
…nejspíše to není pravda. Obzvláště na sociálních médiích na vás mohou vyskakovat reklamy tipu „100% sleva – zaplaťte jen poštovné“. Většina těchto stránek je buďto falešná, a vašim penězům můžete říci rovnou sbohem, nebo zjistíte, že ono poštovné je téměř stejné jako cena produktu, který si kupujete.
Vždy je lepší se takovýmto podvodným, nebo jen podvodem zavánějícím online obchodům obloukem vyhýbat, jelikož jsou většinou zakládané velmi chytře, a než byste se dopátrali, komu jste vlastně peníze poslali, by mohlo trvat měsíce i roky. Pokud se jedná o stránky českých e-shopů, nezapomeňte, že každá firma by měla být uvedena v rejstříku firem, který je volně dostupný na internetu. Nebojte se si skutečně důkladně prověřit, od koho nakupujete, a vyhněte se tak zbytečným sporům a tahanicím, které vás budou stát čas i peníze.