Walt Disney
Jeho světově proslulé pohádky známe všichni dodnes, většina z nás na nich vyrůstala. Jak ale takový Disney začínal?
Walt byl už ve svém mladém věku šikovný karikaturista, ale svůj talent v továrně, kde pracoval, využít nemohl, a tak se rozhodl uplatnit ve studiu pro reklamy, a poté ve filmovém studiu. Mezitím založil i vlastní společnost, ale pro větší obnos peněz za jinou práci ji rozpustil. Nakonec došel k názoru, že animované filmy budou pro něj to nejlepší, a tak znovu založil firmu, tentokrát Laugh-O-Gram, která ale zkrachovala. Přes to všechno se ale nevzdal a rozhodl se probojovat do Hollywoodu se snímkem Mickey Mouse. Jeho první celovečerní film roku 1937 Sněhurka a sedm trpaslíků mu získal osm oscarových sošek. Roku 1955 pak slavnostně otevřel Disneyland, který je v současnosti druhou nejvýdělečnější činností Walt Disney Studios.
Steve Jobs
Zakladatel firmy Apple byl adoptovaný. Jediným přáním biologických rodičů bylo, aby studoval vysokou školu. Přání se jim splnilo – Steve začal chodit na Reed College, čehož ale krátce poté zanechal. Místo toho chodil na semináře, které ho bavily. Se svým kamarádem Stevem Wozniakem začal spolupracovat na zmenšení čipů ve firmě Atari, protože to sám neuměl. Roku 1976 Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne založili společnost Apple. Jeho první počítač Macintosh sklidil finančně velký úspěch, ale to Jobsovi nestačilo. Začali se postupně vyrábět počítače Mac, později Ipody, Iphony a další vychytávky dnešní doby. Mimo to stihl koupit The Graphics Group a přejmenovat ji na Pixar. Dnes je společně s Disneym spojen v jedno.
Díky Stevu Jobsovi byl Apple dvakrát zachráněn a jeho úspěšnost patří mezi ty největší na světě.
Bill Gates
Věděli jste, že název Microsoft vznikl ze složení slov Microcomputer a Software?
Tuto společnost založili dva kamarádi, Bill Gates a Paul Allen, kteří stejně, jako předchozí tvůrci, nedokončili studia na vysoké škole. Oba rádi programovali, a když se dozvěděli, že nový mikropočítač Altair 8800 je bez softwaru, chopili se šance. Tímto způsobem pokračovali dál až do dnešní podoby.
Jejich dráhu ale nestíhala jen samá pozitiva, byli několikrát obviněni ze zneužívání svého dominantního postavení na poli desktopových operačních systémů, kvůli Prošetřování integrace multimediálního přehrávače Windows Media Player nebo neplnění nařízení Evropské komise z roku 2004.
Nyní se stal výkonným ředitelem Steve Ballmer, a Bill Gates zaujímá pozici místopředsedy správní rady, a poradce. Navíc jako jediný ze zmíněných v tomto článku stále žije.
Albert Einstein
Nejvýznamnější fyzik 20. století se ve škole nechoval zrovna podle etiky. Pobuřoval ho školský systém a to, že učitelé dávají přednost memorování textu, namísto jeho rozumění. Opustil nedostudované gymnázium a rozhodl se předčasně absolvovat vysokou školu. Protože ale francouzština nebyla jeho oblíbený předmět, neudělal přijímací zkoušky. Středoškolské vzdělání dokončil na švýcarském gymnáziu maturitou, poté chodil na vysokou.
Pro ostatní to byl podivín, ale zároveň génius. Mezi jeho nejznámější vědecké práce patří teorie relativity a fotoelektrický jev, za který dostal roku 1921 Nobelovu cenu.